7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć zanim zaczniesz ćwiczyć jogę

Jak przygotować się do zajęć jogi? Kiedy zjeść ostatni posiłek zanim wykonasz asanę „psa z głową w dół”? Jakie rzeczy ze sobą zabrać? Jak się ubrać? Postaramy się odpowiedzieć na główne pytania, jakie zadaje sobie każdy początkujący adept jogi.

 1. Bezpieczeństwo
  Przed pierwszymi zajęciami z nowym instruktorem, poinformuj go o wszelkich kontuzjach lub problemach zdrowotnych. Większość nauczycieli zapyta Cię o to na początku lekcji, jednak gdy się tak nie stanie wyjdź sama z inicjatywą. Dzięki tej informacji, osoba prowadząca zajęcia powie Ci w trakcie ćwiczeń czy możesz wykonywać dane ćwiczenie, bądź też zaproponuje inne. Możesz spotkać się także z pytaniem o to, czy masz obecnie menstruację. W wielu praktykach jogi podczas pierwszych dni okresu nie zaleca się wykonywania asan odwróconych i w zamian proponuje się inne.
 2. Możliwości Twojego ciała
  Staramy się wykonać asany jak najlepiej potrafimy, z zajęć na zajęcia poprawić technikę i dać z siebie więcej, jednak nie róbmy niczego na siłę! Wsłuchajmy się w nasze ciało i postępujmy z nim z troską i miłością. Sukcesem jest, gdy posuniesz się o 3 mm – te małe sukcesy sumują się na dużą zmianę – ciesz się nimi!
 3. Nie porównuj się z innymi
  Każda z nas jest inna, mamy różne doświadczenia związane z naszym ciałem, które ukształtowały jego elastyczność oraz siłę. Jedni potrafią już na pierwszych zajęciach dotknąć nosem kolana, innym potrzeba na to kilka miesięcy. Skup całą swoją uwagę na sobie, pozwól swojemu ciału i umysłowi iść własną, wyjątkową ścieżką ku perfekcji.
 4. Jedzenie
  Zjedz ostatni duży posiłek na 3-4h przed zajęciami, a niewielkie przekąski najpóźniej na godzinę przed. Bardzo ważne jest, abyś czuła się lekko, ale też ćwiczenie z burczącym brzuchem nie pomoże Ci się skupić:) Na przekąski doskonale sprawdzi się banan, awokado lub suszone owoce.
 5. Jak się przygotować do jogi?Ubranie
  Ubierz się przede wszystkim wygodnie, w oddychające tkaniny, a najlepiej zapytaj w miejscu do którego idziesz na zajęcia jakie są ich zalecenia. Zadbaj o odpowiednią bieliznę, najlepiej bez fiszbin i zapięcia na plecach. Ćwiczenie bez biżuterii na palcach poprawi Twoje komfort i bezpieczeństwo. Dobrze jest zabrać ze sobą skarpetki oraz ciepłe nakrycie na ramiona (bluzę lub sweter), które przydadzą się w ostatniej fazie zajęć – medytacji (relaksacji), kiedy rozgrzane ciało się relaksuje i może Ci się zrobić chłodno. O tym jakie spodnie do jogi wybrać przeczytasz w naszym poprzednim artykule „Jakie spodnie do jogi kupić?„.
 6. Bose stopy
  Jogę praktykujemy boso, aby móc korzystać z dobroczynnego działania asan na setki zakończeń meridian jakie znajdują się w naszych stopach. Często też wykonywane są asany, w których chwytamy za pojedyncze palce u stóp. Kolejnym argumentem za ćwiczeniem boso, jest to, że nie będziesz się ślizgała na macie. Zabierz ze sobą skarpetki, które przydadzą się do przemieszczania między szatnią a salą do ćwiczeń oraz podczas relaksu.
 7. Picie wody
  Zabierz ze sobą wodę, którą dobrze jest wypić już po zajęciach. W trakcie większości zajęć jogi nie jest zalecane picie wody, ponieważ woda wychładza organizm i neutralizuje pozytywne efekty procesu oczyszczania oraz przepływu energii, jakie zachodzą w naszym ciele podczas wykonywanych sekwencji asan. Jeżeli wybierasz się na dynamiczną formę jogi jak Ashtanga czy Bikram, wówczas w ciągu całego dnia pij więcej wody niż zwykle. Podczas praktyki jogi powinnaś być dobrze nawodniona, jednak żołądek nie powinien być pełen płynów.
 8. Mata do jogi
  Odpowiednia mata do jogi to taka, która ograniczy ślizganie dłoni i stóp do minimum. Mata nie powinna być także zbyt cienka, aby kontakt zwłaszcza Twoich kolan czy kręgosłupa z podłożem nie był bolesny czy szkodliwy. Mata nie powinna być również zbyt gruba, gdyż podczas wykonywania asan ważna jest równowaga oraz równie istotne jest odczuwanie kontaktu z ziemią. Jeżeli Twoja mata jest zbyt śliska lub bardzo się pocisz, możesz skorzystać ze specjalnych ręczników do jogi, które układasz na macie. Wchłaniają one pot, co zwiększa jeszcze bardziej ich przyczepność. Polecamy profesjonalne maty i ręczniki do jogi firmy GAIAM, które znajdziesz w AMOYO.

Jeśli podobał Ci się artykuł polub naszą stronę Facebooku!

Mamy nadzieję, że te 8 rad zawartych powyżej odpowie na najczęstsze pytania jakie stawia przed sobą każdy świeży adept jogi. Życzymy powodzenia i wytrwałości :)